Akkoord quota visvangst 2026

EU en VK bereiken akkoord over visvangsten 2026: “Wetenschappelijk advies en real-time data versterken duurzaam beheer” 

De Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk bereikten woensdag 10 december 2025 een akkoord over de visvangsten voor 2026. Volgens de Europese Commissie garandeert de deal dat Europese vissers volgend jaar tot 288.000 ton vis mogen vangen, goed voor een waarde van meer dan 1,2 miljard euro. 

Brussel en Londen onderhandelden over 95 vangstquota. Verschillende quota dalen, onder meer voor kabeljauw, schelvis, wijting, tong en schol, omdat wetenschappelijke evaluaties aantonen dat de bestanden in de Keltische Zee, de Ierse Zee en het Kanaal onder kritieke drempels liggen. Om het herstel te versnellen, nemen beide partijen ook corrigerende maatregelen op in het akkoord. 

“De quota zijn bepaald op basis van wetenschappelijk onderzoek, de data van de vangsten en de gezondheidstoestand van een soort. Wetenschappers analyseren die en op basis daarvan geven de wetenschappers quota-advies. Zo kijkt men welke soort het goed doet, welke soort teruggeschroefd moet worden, en welke soort het heel goed doet zodat de quota omhoog kunnen,” legt Sarah Tilkman, beleidsmedewerker Noordzee bij Natuurpunt, uit.  

De nieuwe quota maken deel uit van de bredere Europese afspraken over de totale vangstmogelijkheden in 2026. De Europese ministers van Visserij bespreken die donderdag in Brussel. 

“Momenteel loopt de data-input van de wetenschappelijke adviezen vaak één of twee jaar achter. Dan weerspiegelt het quota-advies soms niet de situatie op zee. Zo lijkt het dat een bepaalde soort het goed doet en vissen ze die op, terwijl dat in werkelijkheid niet zo is,” voegt Tilkman toe. 

Sinds de Brexit onderhandelen de EU en het VK jaarlijks over de vangstmogelijkheden voor de visbestanden die ze samen beheren in de Atlantische Oceaan en de Noordzee. Dit voorjaar kwamen beide partijen al overeen dat Europese vissers tot 2038 toegang houden tot de Britse wateren, en omgekeerd. 

Om de situatie realistischer te maken, werkt het Instituut voor Landbouw-, Visserij- en Voedingsonderzoek (ILVO) aan real-time data. 35 van de 50 schepen sturen hun vangstcijfers direct door naar de wetenschappers, zodat zij precies weten wat er gevangen wordt op het moment dat het gebeurt. 

“Zo is hun quota-advies veel beter afgestemd op de realiteit. Zo vissen de vissers niet ongewild te veel of te weinig dieren. Het gebruik van real-time data zorgt voor een stabielere situatie en ondersteunt duurzaam beheer.” 

Het akkoord combineert wetenschappelijke inzichten, technologie en internationale samenwerking. Zo wil de EU samen met het VK de visbestanden herstellen én de visserijsector toekomstbestendig maken. 

Wil je dat anderen dit ook lezen? Deel!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Het bloedbad van Vinkt: een stukje vergeten Belgische geschiedenis, die niet vergeten mag worden