Protest kotbelasting Gent Joke Daems

Anna Dijkema, voorzitter sociale raad UGent: “We vragen al jaren om meer betaalbare koten bij te bouwen, maar dat doet de stad niet”

De stad Gent wil een jaarlijkse kotbelasting van 190 euro per kotstudent invoeren als onderdeel van haar besparingsplan. Anna Dijkema is voorzitter van de sociale raad van de UGent en organiseert voor de derde keer mee een protestactie tegen deze belasting. Donderdagavond 27 november staat een protestmars op het programma. 

Het is nu de derde keer dat jullie een protestactie tegen de kotbelasting organiseren. Hebben jullie het gevoel dat het al iets heeft opgebracht? 

“We merken dat er veel meer studenten op de hoogte zijn van de kotbelasting. Ze weten nu wat het is en ze zijn er boos over. Nadat we aan de politie hadden gemeld dat we onze eerste actie planden, werden we meteen uitgenodigd door de schepen van Financiën Christophe Peeters (Voor Gent) om over de kotbelasting te praten. Dat laat zien dat we druk zetten op de stad en dat ze contact met ons opzoeken.” 

“We hebben eerder al een protestcantus georganiseerd. Toen hebben we tijdens de gemeenteraad cantusliedjes gezongen aan het stadhuis. Daarnaast hebben we een symbolisch tentenkamp opgezet met een grote banner aan de Stadshal. We lieten zo de toekomst zien van de plannen van de stad Gent rond studentenhuisvesting. Als het aan hen ligt, zullen er mensen in tentjes moeten slapen terwijl de stad betaalbare koten moet bouwen.” 

Wat is de impact van de kotbelasting op studenten? 

“Studenten worden nu al afgeschrikt om op kot te gaan in Gent door de belachelijk hoge prijzen. We zien nu dat het nog erger wordt. Los van de impact, is er ook het principe. We vragen met de studentenraad al jaren om meer betaalbare koten bij te bouwen, maar dat doet de stad Gent niet. Ze maken het alleen maar duurder. Zo belasten ze de studenten en is het hoger onderwijs daardoor minder toegankelijk.” 

Is er voldoende overleg geweest met jullie als studentenraad? 

“De stad deed voorstellen waarbij we een uur moesten luisteren en er heel weinig input werd gevraagd. We zaten al jaren in overlegorganen met de stad, maar daar zijn we uiteindelijk uitgestapt. Dat deden we om een statement te maken. We merkten dat onze boodschap niet binnenkwam. De stad heeft nooit iets gezegd tegen ons over de kotbelasting. Wij wisten van niets.” 

“Ik ben blij dat de Studentenraad een actie organiseert waar iedereen kan laten zien hoe boos hij is. Ik verwacht dat we druk zetten op de stad en dat we met zeker honderden studenten zijn die dit niet pikken. Voor ons is één ding duidelijk: de kotbelasting moet worden afgeschaft.” 

Protestmars tegen kotbelasting in Gent ( © Anna Dijkema)
Wil je dat anderen dit ook lezen? Deel!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Live, camera, action!: Mijn stage bij The Redhorse Collective