15.000 jongeren aan de slag voor het goede doel tijdens YOUCA Action Day
Dit jaar nemen meer dan 15.000 studenten deel aan YOUCA Action Day. In plaats van een dag op school door te brengen, gaan ze aan de slag op de werkvloer om een goed doel te steunen. Het loon van die dag gaat naar organisaties die zich inzetten voor economische gelijkheid en meer kansen voor jongeren.
Auteur I Jade Slaat
YOUCA steunt met opbrengst Action Day jongerenprojecten in binnen- en buitenland
Zo’n 15.000 jongeren uit Vlaanderen en Brussel ruilen op 15 oktober de schoolbanken in voor de werkvloer tijdens de twintigste editie van de Action Day van jongerenorganisatie YOUCA (Youth for Change and Action). Ze verdienen daarmee elk 70 euro voor jongerenprojecten in binnen- en buitenland. De jongeren beslissen mee welke organisaties de opbrengst ontvangen.
Het geld steunt YOUCA Brasil in Brazilië, Cordilleran Youth Center op de Filipijnen en SomosTerra in Galicië. Ook de Belgische jongerenwerking van YOUCA krijgt steun. Onder het motto Voor geen geld ter wereld staat de actie dit jaar in het teken van een rechtvaardige en duurzame economie. De partners willen jongeren informeren over economische ongelijkheid en mogelijke alternatieven.
Jongeren kiezen zelf
Een kerngroep van jongeren bepaalt eerst het jaarthema. “Wij discussiëren daar dan samen over en zien welk thema het meest past bij wat er op dat moment gaande is in de leefwereld van jongeren, wat hen het meeste raakt”, vertelt Kaisa Vannimmen van de communicatiedienst van YOUCA. “Daarna kunnen organisaties zich aanmelden en stemmen jongeren op de projecten die hen het meest aanspreken. Voor de volgende editie gebeurt dat in februari.”
Van werkdag naar resultaat
De buitenlandse partners willen jongeren sensibiliseren rond economische ongelijkheid, maar werken de precieze besteding van de opbrengst pas na de actiedag uit. In september bezochten de drie buitenlandse organisaties drie weken lang scholen in Vlaanderen en Brussel om hun werking toe te lichten.
YOUCA volgt bij meerjarige samenwerkingen jaarlijks de resultaten op. “We willen meer inzetten op het delen van de buitenlandse projecten”, zegt Vannimmen. Zo deelde de organisatie dit voorjaar resultaten van een project uit 2023 in Senegal, waar sport werd ingezet om de positie van meisjes te versterken. Zo kunnen jongeren ook na hun werkdag ontdekken wat hun 70 euro teweegbrengt.




