lepel suiker

Sugar Awareness Week: “Niet verbazingwekkend dat we zoveel suiker consumeren”

Het is Sugar Awareness Week, een bewustzijnscampagne van het Britse Action on Sugar. Met deze week wil de organisatie aandacht vestigen op de overtollige suikergehaltes in ons dieet. Het blijft volgens voedingsdeskundige Sofie Verdoodt een belangrijk thema.

“Uit een onderzoek van het federaal onderzoekscentrum Sciensano is nogmaals gebleken dat we te veel toegevoegde suikers eten. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft iedereen aangeraden om die suikers zoveel mogelijk te beperken. Het is dus zeker nuttig om via een bewustzijnscampagne de aandacht te vestigen op het thema.”

Wat zijn toegevoegde suikers?
“De naam zegt het zelf, het zijn suikers die tijdens of na de voedselproductie extra worden toegevoegd. Denk bijvoorbeeld aan ketchup. Hier zitten van nature intrinsieke suikers in. Toch voegt men vaak extra suiker toe.”
“In 2015 heeft de WHO geadviseerd om toegevoegde suikers te beperken. Volgens hun maximumrichtlijn mag een volwassene hoogstens tien à twaalf suikerklontjes aan toegevoegde suikers consumeren.”

Zit je snel aan zoveel suikerklontjes?
“Dat hangt natuurlijk af van wat je eet en drinkt, een glas cola bevat al snel vier à vijf suikerklontjes. Dus als je twee glazen cola drinkt, zit je al bijna over die limiet.”
“Vaak zit er ook toegevoegde suiker in voedsel waar je het niet zou denken, zoals ketchup. Ook alcoholische dranken bevatten veel suiker.”
“Het is enerzijds een probleem van voedingskeuze, anderzijds is het niet verbazingwekkend dat men zoveel suiker eet. Veel mensen hebben een voorkeur voor zoet, en die is waarschijnlijk evolutionair gegroeid. Daarnaast is suiker ook heel aanwezig in onze omgeving. Denk maar aan de snackautomaten in treinstations, koffiebars met een groot aanbod aan zoete toppings of kleurrijke mascottes op dozen ontbijtgranen.”

Hoe gaat de overheid daarmee om?
“De overheid zet vooral in op sensibilisering, ze geeft subsidies voor campagnes die de overvloed aan suiker aankaarten. Ervaring leert ons dat dit niet heel effectief is, de brug van kennis naar gezond leven is erg lang.”
“Een deel van de experten is voorstander van een progressieve suikertaks, zoals die in het Verenigd Koninkrijk is ingevoerd. Hierbij betaal je als fabrikant een belasting die afhangt van de hoeveelheid suiker in je product. Zo zet je producenten aan om minder suiker in het eten te verwerken of het verschil door te rekenen aan de klant.”

De EU heeft nu ook een app, BiteWatch, ontwikkeld waarmee je de voedingswaarden van het eten in de supermarkt kan controleren. Hebben de mensen hier baat bij?
“Dit soort apps kunnen zeker handig zijn tijdens het winkelen, maar ze vragen veel inspanningen van de consument. De Nutri-Score was een gelijkaardig initiatief dat achteraf ook niet succesvol bleek.”
“Ik denk dat we kortweg het aanbod in de winkels moeten verbeteren. Ik denk dat we daar meer vooruitgang zullen boeken dan met het lanceren van een app.”

Wil je dat anderen dit ook lezen? Deel!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
wegwijsbord bij ZNA Sint-Erasmus
Ziekenhuisdirecteurs trekken aan alarmbel voor Belgische gezondheidszorg