Leerlingen STEM

STEM-dag 2026: “De vraag is of het onderwijs erin slaagt genoeg jongeren warm te maken” 

Technopolis en iSTEM organiseren op 23 oktober de tweede editie van de STEM-dag. Dat is een dag waarop leerkrachten samenkomen om de samenwerking rond STEM-onderwijs te bespreken. STEM als onderwijsrichting kende de afgelopen vier jaar een flinke daling in populariteit. Volgens Ester Blockx van Technopolis gaat de vraag naar STEM-profielen in de toekomst alleen maar toenemen. 

De recentste cijfers over het aantal leerlingen in STEM dateren van oktober 2025. Daaruit blijkt dat slechts een derde van de Vlaamse middelbare scholieren voor een STEM-richting kiest. Dat is het laagste niveau in tien jaar tijd.  

Wat is STEM?  

STEM is de afkorting voor Science (wetenschap), Technology (technologie), Engineering (techniek) en Mathematics (wiskunde).  

Waarom denkt u dat de populariteit van STEM zo afneemt?  

“Technische richtingen hebben nog te vaak een negatief imago. Bij ons speelt het ‘watervalsysteem’ mee. Tso en bso worden vaak gezien als een stap terug na aso, niet als een eigen keuze. Mensen spreken bijvoorbeeld nog altijd over ‘de vakschool’. Jongeren kiezen ook steeds later voor STEM-opleidingen, waardoor ze een achterstand moeten inhalen. Daarnaast spelen een gebrek aan kennis over wat STEM nu juist inhoudt, onvoldoende ondersteuning op school en genderstereotypen een rol.” 

Wat is de toekomst van STEM?  

“STEM blijft in de toekomst niet alleen belangrijk, maar wordt zelfs nog crucialer. De vraag naar STEM-profielen zal groot blijven, omdat veel STEM-beroepen op de officiële lijst van knelpuntberoepen staan in Vlaanderen. We hebben die talenten nodig om de uitdagingen van de toekomst aan te gaan: digitalisering, klimaat, gezondheidszorg, cybersecurity, energie … Maar de inhoud van STEM-jobs zal verschuiven. Wie STEM combineert met flexibiliteit, vlot met AI-tools werkt en blijft bijleren, zit waarschijnlijk goed. De grote vraag voor Vlaanderen is vooral of het onderwijs erin slaagt genoeg jongeren, en zeker meer meisjes, warm te maken voor de opleidingen.” 

Wat doen jullie om leerlingen warm te maken voor STEM?  

“Wij proberen constant te vernieuwen en kinderen aan te sporen om actief aan de toekomst te bouwen door hen warm te maken voor STEM-studierichtingen en hen te stimuleren om later via een STEM-job het verschil te maken. Deze missie is in 2026 relevanter dan ooit en zal de komende jaren nog aan belang winnen om het hoofd te bieden aan belangrijke uitdagingen voor de toekomst.” 

Wil je dat anderen dit ook lezen? Deel!

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

More Stories
Straatkunstenaar Xuas komt met kunst op tegen kanker